Quantcast
Vandalia Opens Flora Regional With Win, Salem Will Get Shelbyville Wednesday

Vandalia Opens Flora Regional With Win, Salem Will Get Shelbyville Wednesday

(Photo by Bruce Hixon)

The 2a Regionals opened up at Flora last night.  Vandalia opened the night with a big 70-49 win over the host Flora Wolves.  They advance to tonight’s 7pm semifinal against top-seed Marshall.  The 2nd game last night saw Shelbyville upset Lawrenceville 53-44 and the Rams will get 4th seed Salem in tomorrow’s semifinal at 7pm.

Also in 2a regional play at Roxana, Carlyle won their 3rd straight game as they opened post season play with a 59-49 win over Wood River.  Mitchell Becker had 19 to lead the Indians and Brady Heinzmann and Hayden Hoffman added 11 and 10 respectively. Carlyle improves to 11-20 and will face Alton Marquette tonight in the 7pm semifinal.

At Red Bud, Wesclin eliminated Columbia 54-44 and Althoff over Red Bud 55-32.

 

2a Regionals Scors; at Carmi:

Carmi 47 West Frankfort 44

 

Flora:

Vandalia 70 Flora 49

Shelbyville 53 Lawrenceville 44

 

Murphysboro:

Sparta 48 Trico 45

DuQuoin 49 Chester 38

 

Paris:

Robinson 55 Paris 39

Newton 67 Sullivan 51

 

Red Bud:

Wesclin 54 Columbia 44

Althoff 55 Red Bud 32

 

Roxana:

Carlyle 59 Wood River 49

Greenville 48 Piasa 43

 

Vienna:

Anna 63 Johnston City 36

Carterville 83 Vienna 52

 

Regionals Play Tuesday:

Benton v. Hamilton County at Edwards County

Eldorado v. Harrisburg at Edwards County

 

Marshall v. Vandalia at Flora

 

Breese Central v. Litchfield at Gillespie

Staunton v. Carlinville at Gillespie

 

Pinckneyville v. Sparta at Murphysboro

 

Teutopolis v. Robinson at Paris

 

Nashville v. Wesclin at Red Bud

 

Alton Marquette v. Carlyle at Roxana

 

Massac County v. Anna at Vienna

 

1a Regional Scores; at Edwards County:

Woodlawn 71 Grayville 43

NCOE 43 Edwards County 39 (OT)

 

Altamont:

Altamont 64 Sandoval 29

St Elmo 75 Patoka 71

 

Bethany:

Casey 66 Martsinville 21

Cumberland 52 Arcola 26

 

Red Hill:

Red Hill 63 Cisne 52

 

Steeleville:

Okawville 60 Zeigler 33

Steeleville 50 New Athens 48 (2OT)

 

Valmeyer:

Madison 113 Lebanon 18

Waterloo Gibault 42 Valmeyer 40

 

1a Regionals Tuesday:

Sesser v. Thompsonville at Edwards County

Wayne City v. Webber at Edwards County

 

Dieterich v. Mulberry Grove at Altamont

South Central v. Christ Our Rock at Altamont

 

Chrisman at Okaw Valley

Neoga v. Hume Shiloh at Okaw Valley

 

North Clay v. Oblong at Red Hill

Odin v. Hutsonville at Red Hill

 

Nokomis v. CHBC at Macon Meridian

Ramsey at Macon Meridian

 

Marissa v. Elkville at Steeleville

Christopher v. Waltonville at Steeleville

 

Lovejoy v. Father McGivney at Valmeyer

Metro East Lutheran v. Dupo at Valmeyer